Photography Articles

author image

بهار

لیلا محمدی

کانادا، ۲۰۱۶


دفتر نقاشي که برگ برگش رنگ و بوی نوشدن را تداعی میکند و کسی نیست که از لبخند زیبای گلها لذت نبرد.

نسيمش مانند دست های مهربان مادر موهایت را نوازش می کند و در آغوش خود مي فشارد .
شاخه های خشک خسته از زمستان را نوازش می کند و سردی را از تنشان می گیرد و جانی تازه می بخشد و اینک شکوفه ها آشکار می شنوند.
حیوانات از خواب زمستانی بیدار می شوند و آنهایی که به دور دستها سفر کرده بودند دسته دسته بازمیگردند و دوباره هیاهیوی زندگی را به طبیعت باز می گردد ..

با چشمان بسته هم می توان شکوهت را حس کرد و دید.

ببین جگونه استادانه روی زمین سیاه رشته های سبز سبزه را کشیده است . پرستوهای مهاجر در راه بازگشت به خانه هایشان را ببین و بشنو صدای پرندگان و بلبلان را که چگونه با طنين دل نشين خود ما را به مهماني بهار دعوت مي كنند.
تمامی این لبخندها را می توان ثبت کرد تا در روزهای سرد زمستان لبخند امید بر لبانتان نقش بندد.

شاید این صحنه ثبت شده درختی پر از شکوفه های گیلاس، گلهای یاس زرد و یاحتی ساده تر از انها ، ذوب شدن برفها باشد. یونانیها با برگزاری جشنواره دیونیسوس در ماه مارچ به نشانه خوش آمدگویی به خدای شراب و حاصلخیزی ورودت را جشن می گیریند.

در خاورمیانه و آسیا در روز بیست یا بیست ویک مارچ جشن و شادی می کند که آن را نوروز می نامند و در ژاپن فرا رسیدن بهار را با رفتن به مزار درگذشتگان و دیدار یکدیگر به مدت هفت روز جشن میگرند که این جشن را شانبون های می نامند و در جشنی دیگر که به جشن شکوفه های گیلاس معروف است به استقبال بهار می روند، هر گوشه از شهر جشنی برپاست و درختان گیلاس با نورپردازی بسیار ساده، زیبایی خود را دو صد چندان به نمایش می گذارند.

این گلهای زیبا جایی نمی روند ولی از نا پایدارترین سوژه های عکاسی هستند. عکاسی از آنها روش خاصی ندارد و عمق میدان و کنترل آن از مهمترین عوامل برای یک عکاسی موفق از گلهاست .
عکاسی با لنز واید عمق میدان بیشتری به ما می دهد در این صورت باید دیافراگم کاملا بسته باشد و برخلاف آن عکاسی با لنز تله عمق میدان کمتری به ما می دهد و بیشتر در عکاسی منظره قابل استفاده است.

اگر می خواهید تصویر گلی با جزییات دقیق داشته باشید استفاده از لنز ماکرو توصیه می شود، با این لنز میتوان از فاصله بسیار نزدیک حتی دو سانتی متری سوژه عکاسی کرد و برای فوکوس برای روی جزییات بهتر است از سه پایه استفاده کنید.

عکاسی از طبیعت و گلها برای من بسیار لذت بخش است و هنوز هم بهار طعم خوش بستنی شکوفه گیلاس با اسانس دارچین را برایم تداعی می کند.


Top